شک در شیلی ، برزیل و پرو در مورد اثربخشی واکسن های چینی در حال رشد است

حدود 45 درصد مردم شیلی واکسینه شده اند ، به خصوص با سینوواک ، اما از زمان شیوع همه گیر ، عفونت در بالاترین حد خود قرار دارد. از 70 میلیون دوز مصرفی در برزیل ، 55 درصد چینی است. هنوز تعداد موارد رو به افزایش است. پرو با سینوفرم با همین مسئله روبرو است. برای محققان CADAL ، سو susp ظن در مورد داروهای چینی مشروع است.

تعداد افراد واکسینه شده علیه COVID-19 در آمریکای لاتین تقریباً به همان میزان افراد آلوده در حال افزایش است. پرونده شیلی – اولین کشور در منطقه که 45 درصد از جمعیت خود را ایمن سازی کرده است – سو raising ظن ها و سوالاتی را در مورد اثربخشی واکسن های چینی در قاره ای که همه گیری در آن بیش از یک میلیون نفر جان داده است ، ایجاد می کند.

شیلی واکسیناسیون را در 3 فوریه سال جاری آغاز کرد و بیشتر متکی به CoronaVac بود ، واکسنی که توسط Sinovac Biotech Ltd ، یک شرکت دارویی چینی ساخته شده است. با این حال ، در حال حاضر عفونت در سراسر کشور و اشغال تخت مراقبت های ویژه در بالاترین سطح از زمان ابتلا به بیماری همه گیر است.

مقامات شیلی در مواجهه با تردید در مورد اثر بخشی واکسن ، نتایج یک مطالعه را منتشر کردند که رفتار 10.5 میلیون نفر را تا 14 روز پس از دریافت دوز دوم ثبت کرد.

براساس این مطالعه ، اثر CoronoVac در جلوگیری از COVID-19 علامت دار 67 درصد است. 85 درصد در مواردی که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشتند ، 89 درصد در مواردی که نیاز به مراقبت های ویژه (ICU) داشتند و 80 درصد موارد از مرگ جلوگیری می کردند. با این حال ، اثربخشی در جلوگیری از سرایت 54 درصد است. در همین حال ، با یک دوز اثر 16٪ برای COVID-19 علامت دار ، 35٪ با بستری در بیمارستان و 40٪ برای پیشگیری از مرگ است.

آخرین گزارش آنها (11 ژوئن) توسط ICOVID شیلی ، ابتکاری از دانشگاه شیلی ، دانشگاه Pontificia Universidad Católica de شیلی و Universidad de Concepción ، (11 ژوئن) می گوید: “ما نمی دانیم كه [واكسن CoronaVac] از انتقال محافظت می كند”. تجزیه و تحلیل و گزارش در مورد COVID-19 در آن کشور بر اساس داده های رسمی.

محققان شیلی ICOVID هشدار دادند که اثر واکسن Sinovac در برابر انواع ویروس کرونا که در بیش از نیمی از آخرین موارد در افراد زیر 50 سال گزارش شده است ، ناشناخته است.

CoronaVac در برزیل نیز بحث برانگیز است. کشور 200 میلیون نفری نزدیک به نیم میلیون نفر را به دلیل ابتلا به COVID-19 از دست داده است. حدود 55 درصد از 70 میلیون دوز تجویز شده تاکنون از واکسن سینوواک حاصل شده است که ماهها پیش توسط برخی از دانشمندان برزیلی اثربخشی مورد انتقاد قرار گرفت.

با این حال ، آژانس تنظیم سلامت برزیل (Anvisa) استفاده از آن را مجاز دانست ، که آن را در 50 درصد موارد کلی و 100 درصد در موارد متوسط ​​تا شدید COVID-19 موثر دانست. هنوز رئیس جمهور جائر بولسونارو علیه آن تصمیم گرفت و در 16 ژوئن خبر خرید 200 میلیون دوز Pfizer آمریکایی را اعلام کرد.

“به نظر می رسد CoronaVac می تواند به مدت شش ماه ذخیره شود. برخی از افرادی که آن را دریافت کرده اند ، آنتی بادی تولید نکرده اند. این واکسن از نظر علمی تأیید نشده است. ”گفت: بولسونارو ، که با شکایت های جدی در مورد نحوه مدیریت بیماری همه گیر توسط دولت خود مواجه است.

وضعیت به ویژه در پرو بسیار جدی است ، جایی که یک بحران سیاسی وضعیت بهداشت را بدتر کرده است. در یک سال این کشور دو رئیس جمهور و چهار وزیر بهداشت داشته است. از 32 میلیون نفر جمعیت ، پرو بیش از 189000 مورد مرگ مربوط به COVID-19 گزارش کرده است.

واکسن آزمایشگاه ایالتی Sinopharm در چین حدود 35 درصد از کسانی که تاکنون تجویز شده اند (حدود هشت میلیون نفر) در یک کار آهسته و ناهموار. برخی از مناطق آمازونی و کوهستانی پرو به راحتی قابل دسترسی نیستند و برای دستیابی به آنها نیاز به تدارکات ویژه است. در کل ، 5 درصد از جمعیت پرو دو دوز و 10 درصد یک بار دریافت کرده اند.

علاوه بر واکسن های Sinopharm و Sinovac ، چندین کشور آمریکای لاتین واکسنی را از CanSino Biologics ، یک آزمایشگاه خصوصی چینی خریداری کردند که گفته می شود اثربخشی آن 65 درصد در پیشگیری از موارد علامت دار با 90 درصد موفقیت در برابر بیماری شدید مثر است .

خوان پابلو کاردنال و آلفونسو کالال ، محققان CADAL ، Centro para la Apertura y el Desarrollo de América Latina (مرکز افتتاح و توسعه در آمریکای لاتین). با این حال ، “شواهدی مبنی بر اینکه سوions ظن در مورد واکسن های چینی مغرضانه غربی نیست ، این واقعیت است که واکسن روسی ، مانند بقیه مورد ارزیابی و تأیید قرار نگرفته است.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *