تهران مذاکرات هسته ای اورانیوم غنی شده را تحت خطر قرار می دهد

هدف ایرانیان تولید سوخت “برای یک راکتور تحقیقاتی” است. انگلیس ، فرانسه و آلمان زنگ خطر را به صدا در می آورند: جلسات وین در خطر است. ایالات متحده از “یک گام ناگوار به عقب” صحبت می کند. در حال حاضر تاریخ جدیدی برای مذاکرات در پایتخت اتریش تعیین نشده است.

دولت ایران تولید اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده است ، که می تواند به تولید سلاح هسته ای منجر شود. این را آژانس انرژی هسته ای آژانس انرژی هسته ای (آژانس بین المللی انرژی اتمی) گزارش کرده است ، که توسط مقامات ایرانی اطلاع داده شده است که هدف رسمی آنها حداقل روی کاغذ ، تولید سوخت “برای یک راکتور تحقیقاتی” است.

انگلیس ، فرانسه و آلمان بلافاصله زنگ خطر را به صدا درآوردند و تأكید كردند كه این اقدام می تواند مذاكرات جاری در مورد توافقنامه 2015 (Jcpoa) ​​را برای همیشه از بین ببرد. ایالات متحده در مورد “یک گام ناگوار به عقب” صحبت کرد.

مقامات ایرانی آژانس سازمان ملل را از روند غنی سازی اورانیوم مطلع کرده اند ، که سپس “به یک کارخانه تولید سوخت در اصفهان” ارسال می شود و در آنجا “به UF4 (تترافلوراید اورانیوم) و سپس به اورانیوم 235 غنی شده تا 20٪” تبدیل می شود. “در تولید سوخت” استفاده شود.

دولت های غربی از تصمیم تهران “بسیار نگران” هستند. لندن ، برلین و پاریس در یادداشت مشترک خود می گویند: “ایران واقعاً به اورانیوم احتیاج ندارد” و گام برداشته شده “عنصری اساسی در تولید سلاح هسته ای است”. “” با آخرین اقدامات خود ، ایران با وجود پیشرفتی که در شش دور مذاکرات به دست آمده است ، نتیجه موفقیت آمیز در مذاکرات وین را تهدید می کند “، بیانیه ای را فرا می خواند که خواستار گفتگو در پایتخت اتریش است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده ، ند پرایس گفت که اگرچه آنها مهلت تعیین شده برای مذاکرات را تعیین نمی کنند ، “با گذشت زمان پیشرفت های هسته ای ایران تاثیری در دیدگاه ما برای بازگشت به برجام خواهد داشت.”

در نتیجه ، تهران با کاهش محدودیت های فعالیت های هسته ای ، به تدریج شرایط پیمان را نقض کرد. اولین اقدامات در این راستا به سال 2019 برمی گردد ، در واکنش به خروج دونالد ترامپ ، رئیس جمهور وقت آمریکا از برجام و روی کار آمدن مجدد سخت ترین تحریم های تاریخ ، باعث سقوط اقتصاد ایران.

توافق موقت در 24 ژوئن منقضی می شود. با این حال ، دیپلمات های بین المللی تاکنون ابراز خوش بینی محتاطانه کرده اند که توافق هسته ای جدید ممکن است حتی اگر جو بایدن ، رئیس جمهور جدید ایالات متحده تحریم های سلف خود را حفظ کرده باشد.

از ماه آوریل ، فرستادگان ایالات متحده ، اروپا و ایران مذاکراتی را در وین برای تلاش برای بازگرداندن توافق انجام داده اند. آخرین جلسه در تاریخ 20 ژوئن ، پس از انتخابات ریاست جمهوری برگزار شد که ابراهیم رئیسی فوق محافظه کار را به پیروزی رساند و از آن زمان تاریخ جدیدی تعیین نشده است.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *