اتحادیه اروپا باید به سمت توافق نامه سرمایه گذاری دوجانبه با تایوان حرکت کند

این درخواست بخشی از استراتژی جدید اتحادیه اروپا و چین است که پارلمان اروپا پنجشنبه هفته جاری رای خواهد داد. منافع تجاری و ارزشهای مشترک بین اروپا و تایوان مورد تاکید قرار گرفته است. از نظر گزارشگر هیلده ووتمنس ، کمیسیون و شورای اتحادیه اروپا تمایلی به جلوگیری از به خطر انداختن روابط با پکن ندارند. با این حال ، آنها باید “هنگامی که مورد حمله قرار می گیرند از ارزش های اروپایی دفاع کنند.”

هیلده واوتمنس ، نماینده اتحادیه اروپا در گروه لیبرال تجدید اروپا ، با آسیا نیوز گفت ، کمیسیون اروپا و شورای اروپا باید “به سمت توافق نامه سرمایه گذاری دو جانبه با تایوان حرکت کنند.” این درخواست در استراتژی جدید اتحادیه اروپا و چین گنجانده شده است که کمیته امور خارجه پارلمان اروپا قرار است پنجشنبه آینده رأی دهد.

پیش نویس گزارش ، که ووتمنس ، گزارشگر آن است ، از كمسیون و شورا می خواهد كه فوراً “ارزیابی تأثیر ، مشاغل عمومی و تمرین مقیاس با مقامات تایوانی” را آغاز كنند.

با در نظر گرفتن پویایی منطقه ای در شرق آسیا ، بر اهمیت روابط اقتصادی اتحادیه و تایوان ، به ویژه در مناطقی مانند چندجانبه گرایی و سازمان تجارت جهانی (که تایوان عضو آن است) ، فناوری و بهداشت عمومی ، تأکید می کند. این گزارش “ضروری” توصیف همکاری با تایوان در زمینه تجهیزات مهم مانند نیمه هادی ها است که تایوان یکی از تولید کنندگان پیشرو در جهان است.

از طرف خود ، مقامات تایوانی از اتحادیه اروپا می خواهند که با کشورشان توافق نامه تجاری امضا کند. ماه گذشته ، مأموریت تایوانی در اتحادیه اروپا گفت که مذاکرات برای معاهده سرمایه گذاری نباید توسط مذاکرات سرمایه گذاری اتحادیه اروپا و چین گروگان باشد.

در سال 2020 تایوان چهاردهمین شریک تجاری اتحادیه اروپا بود. حجم تجارت (58.3 میلیارد دلار آمریکا) بیشتر از آنچه توسط اتحادیه با ویتنام و سنگاپور ثبت شده بود ، دو کشوری که قبلاً با آنها توافق نامه های جامع تجاری و سرمایه گذاری منعقد کرده بود.

با این حال ، کمیسیون اروپا درباره ایده انعقاد یک توافق نامه رسمی با تایوان همچنان ولرم باقی مانده است. “ما در حال بررسی گزینه های احتمالی برای تقویت تعامل خود با تایوان هستیم که همچنان یک شریک تجاری مهم و همفکر است. این یک کار در حال پیشرفت در بروکسل است. ”

از نظر واوتمنس ، کمیسیون اتحادیه اروپا و شورای اروپا “اکراه” ندارند زیرا آنها معتقدند که این حرکت به “سیاست یک چین” اتحادیه اروپا آسیب می رساند. چین تایوان را یک استان شورشی می داند و هرگز استفاده از زور برای گرفتن آن را رد نکرده است.

این جزیره از سال 1949 به طور واقعی از سرزمین اصلی چین مستقل شده است. در آن سال نیروهای ملی گرای چیانگ کای شک (کوومینتانگ) پس از شکست در جنگ داخلی با کمونیست ها از سرزمین اصلی گریختند ، اما همچنان ادعا کردند که وارث جمهوری چین است در سال 1912 تاسیس شد.

مقامات چینی بارها به اتحادیه اروپا هشدار داده اند كه روابط دولتی با تایوان را برقرار نكند. امضای پیمان تجاری با تایوان خشم چین را برانگیخته و روابط متشنج بین اتحادیه اروپا و چین را بدتر می کند.

به تازگی ، دو طرف در مورد رفتار چین با اویغورها در سین کیانگ مبادله شده اند ، در حالی که پارلمان اتحادیه اروپا روند تصویب توافق نامه سرمایه گذاری چین و اتحادیه اروپا را مسدود کرده است.

به گفته ووتمنز ، “اگر شما شاهد عدم واکنش رسمی کمیسیون و شورای اروپا پس از اقدامات ضدحریم چینی علیه اشخاص و نهادهای اتحادیه اروپا باشید که از حقوق بشر دفاع می کنند ، تعجب آور نیست.”

نماینده اروپا از بلژیک خاطرنشان كرد: رهبران اتحادیه اروپا می خواهند “به دلایل خوب از رویارویی با چین جلوگیری كنند ،” اما در عین حال نهادهای اتحادیه اروپا باید هنگامی كه مورد حمله قرار می گیرند متحد عمل كنند و از ارزشهای اروپایی دفاع كنند. “

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *