پارلمان اتحادیه اروپا سرکوب مخالفان ترکیه را محکوم می کند

با 603 رأی موافق و دو رأی مخالف نمایندگان پارلمان اروپا قطعنامه ای را در محكومیت خشونت مداوم تصویب كرد. در کشور از نظر حقوق بشر و “فرسایش مداوم دموکراسی و حاکمیت قانون” یک وضعیت “وخیم” وجود دارد. روزنامه نگار به اتهام “توهین به رئیس جمهور” به 11 ماه زندان محکوم شد.

پارلمان اروپا قطعنامه ای را در محکومیت سرکوب مداوم حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) تصویب کرد ، تشکیلاتی که نیروهای کرد و چپ توسط دولت ترکیه را متحد می کند. امضا کنندگان این سند تأکید می کنند که این عقب نشینی “وضعیت وخیم حقوق بشر در ترکیه و ادامه فرسایش دموکراسی و حاکمیت قانون را آشکار می کند”.

متن با 603 رأی موافق و تنها دو رأی مخالف به تصویب رسید. توسط دموکرات های مسیحی ، سوسیال دموکرات ها ، سبزها و چپ ها ترویج می شود ، “سرکوب احزاب سیاسی مخالف ، به ویژه HDP ، را محکوم می کند و از دولت می خواهد اطمینان حاصل کند که همه احزاب می توانند آزادانه و به طور کامل فعالیت های قانونی خود را مطابق با اصول اساسی یک سیستم کثرت گرا و دمکراتیک. ”

سیاستمداران اروپایی “نگرانی عمیق” خود را در مورد “این عقبگرد جدی برای آزادی فعالیت احزاب مخالف” در ترکیه ابراز می كنند. این سند “حدود 4 هزار عضو و مقامات HDD را كه در زندان می مانند ، از جمله برخی از نمایندگان مجلس” كه آنها “عملکرد و مصونیت دیپلماتیک را لغو کردند” و سپس دستگیر شدند.

این قطعنامه همچنین با اشاره به حمله مسلحانه مرگبار به دفتر HDP ازمیر ، این حادثه را “شدیداً محكوم” كرده ، به خانواده و نزدیكان دنیز پویراز تسلیت گفته و از مقامات خواسته است كه پرونده را كاملاً بررسی كرده و مسئولین را به محكمه تحویل دهند. ”

سرانجام ، اتحادیه اروپا خواستار “خودداری از دامن زدن به” تحریک به خشونت و “اتخاذ اقدامات لازم برای محافظت از دفاتر و مقامات حزب ، از جمله نمایندگان منتخب مجلس و شورای محلی و شهرداران” شد.

در پایان این قطعنامه ، پارلمان اروپا گفت که روابط با ترکیه باید “به بهبود حقوق مدنی و انسانی” ، از جمله “حقوق زنان” تضمین شده توسط کنوانسیون استانبول که اخیراً توسط آنکارا رد شده است ، و همچنین “آزادی مذهبی ، حقوق” از اقلیت ها و جوامع LGBTI. ”

علی رغم درخواست ها ، اوضاع کشور همچنان بحرانی است: خبر محکومیت به 11 ماه زندان برای جم شیمشک ، روزنامه نگار ، که به اتهام “توهین به رئیس جمهور” رجب طیب اردوغان به محاکمه کشیده شد.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *