مهمترین خبرها

بودجه ۹۷ دانشگاه‌ها؛ آب باریکه‌ای برای رفع روزمرگی
25 آذر 1396 16:00

بودجه ۹۷ دانشگاه‌ها؛ آب باریکه‌ای برای رفع روزمرگی

به گزار آزاد اندیشان به نقل از پایگاه خبری خبر آنلاین,بودجه سال ۹۷ دانشگاه‌ها همچون سال‌های قبل با رشد حداقلی مواجه است.

به گزار آزاد اندیشان به نقل از پایگاه خبری خبر آنلاین,بودجه سال ۹۷ دانشگاه‌ها همچون سال‌های قبل با رشد حداقلی مواجه است.


بررسی کلیات بودجه نشان می‌دهد دانشگاه‌ها در سال ۱۳۹۷ با رشد بودجه حدود ۱۰ درصدی مواجه هستند و از سوی دیگر دانشگاه‌های بزرگ کشور رشد بودجه ۱۶ درصدی را شاهد هستند. 

اما یکی از مهم‌ترین اتفاقات در بودجه سال ۹۷، حذف بودجه لایجه جدول ۱۴ است. براساس این لایحه در سال ۱۳۹۵ دولت موظف شده بود برای تحقق سیاست های کلی علم و فناوری ردیف بودجه مستقلی را در نظر بگیرد، حتی جدول ۱۴ در لایحه بودجه سال ۹۶ نیز گنجانده شد اما در صحن علنی مجلس شورای اسلامی رای نیاورد و در قانون بودجه امسال نیز قرار نگرفت.

پیش از این نیز مطرح شده بود که بودجه پارک‌های علم و فناوری ناچیز است و قرار است در بودجه سال ۱۳۹۷ افزایش پیدا کند، که بررسی کلیات بودجه سال ۹۷، نشانه‌ای از افزایش بودجه را ندارد. به طوریکه کل بودجه دولت برای پارک‌های علم و فناوری در سال ۱۳۹۷ ۲۱۸ میلیارد و ۴۹۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

همچنین در حوزه پژوهشی دولت امسال بودجه پژوهشی را ۱۵ درصد افزایش داده است و از سوی دیگر در حوزه دانشجویی بودجه سازمان امور دانشجویان برای امور اجرایی و پشتیبانی دانشجویی بر اساس لایحه بودجه دولت در سال 97 با 10 درصد رشد مواجه بوده است.

در همین زمینه معاون اداری، مالی و مدیریت منابع وزارت علوم با تاکید بر اینکه افزایش بودجه دانشگاه‌ها برای سال ۹۷ تنها مختص به دانشگاه‌های بزرگ نبوده، گفت: حتی دانشگاه‌های متوسط و کوچک نیز برای سال ۹۷ با افزایش بودجه مواجه شده اند که گاهی این افزایش برای برخی دانشگاه‌های متوسط به ۲۰ درصد هم می‌رسید. در واقع یک مدل بودجه‌بندی وجود دارد که براساس آن بودجه دانشگاه‌ها مشخص می‌شوند. بنابراین برای سال آینده بودجه دانشگاه ها تا ۱۶ درصد و حتی برخی دانشگاه‌های متوسط و کوچک نیز تا ۲۵ درصد افزایش یافته است.


عسکریان ابیانه با تاکید بر اینکه کاهش بودجه دانشگاه‌ها در سال ۹۷ صحت ندارد، اظهار کرد: بودجه سال ۹۶ در دو مرحله یعنی در دولت و مجلس رشد داشته است که البته امیدوار هستیم در مرحله دوم این افزایش اتفاق بیفتد. بنابراین افرادی که انتقاد به بودجه آموزش عالی سال آینده دارند، به این دلیل است که انتظار آن‌ها از آموزش عالی بیش از بودجه فعلی است و ما خود نیز تصور می‌کردیم حداقل رشد ۲۲ درصدی در بودجه دانشگاه‌ها را برای سال ۹۷ داشتیم.
او تخصیص به موقع بودجه را مهم تر از افزایش بودجه دانست و گفت: متاسفانه ۱۴ درصد از تخصیص‌های دانشگاه‌ها برای سال جاری تاکنون تحقق پیدا نکرده و تنها ۵۱.۳ درصد از بودجه دانشگاه‌ها به آن‌ها اختصاص پیدا کرده است، در صورتی که این تخصیص باید ۶۵ درصد می‌رسید و در آذر ماه نیز با تخصیص بودجه‌ها باید تا ۷۵ درصد صورت می‌گرفت.


با این حال بررسی مجموعه بودجه دولت در سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد، این افزایش بودجه پاسخگوی نیاز دانشگاه‌ها برای ایجاد دانشگاه نسل سوم نیست و همزمان عدم رشد بودجه پارک‌های علم و فناوری و عدم اختصاص ردیف بودجه تحقق سیاست‌های کلی علم و فناوری، باعث می‌شود دانشگاه‌ها اسیر روزمرگی شود.

منبع: خبر آنلاین

پایان خبربرچسب ها